Анонси

З історії фехтування на ЗакарпаттіПереглядів: 1199 | 2016.07.22 12:33

Нещодавно на засіданні виконкому Національного олімпійського комітету затвердили склад збірної України для участі в Іграх ХХХІ Олімпіади 2016 року, що відбудуться в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Фехтувальні традиції Закарпаття представлятиме відомий шпажист Анатолій Герей, котрий у 2015 р. став переможцем чемпіонату України з фехтування на шпагах, а також тріумфував у складі вітчизняної команди українських шпажистів на чемпіонаті світу в Москві. Відрадно, що фехтування закарпатського краю буде представлено на літніх Олімпійських іграх-2016 після 20-річного штилю з цього виду спорту в названому змаганні (нагадаємо, у 1996 р. Вікторія Титова востаннє представляла область на головному спортивному форумі сучасності). Тому доцільно згадати про основні віхи в зародженні «шпагових» традицій нашого краю.

Як зазначено в книжці «Розвиток спорту на Закарпатті в незалежній Україні (1991–2011)» (автор – В.Тарасюк) із покликанням на слова В.Федака, перше фехтувальне товариство краю створене 1887 р. Уже згодом чимало відомих закарпатських спортсменів виявили себе на високому рівні в цьому виді спорту. Крім того, за наші кольори ніколи не виступали представники інших регіонів. Закарпатці, навпаки, відстоювали команди Львівської області, Києва. Значними успіхами завдячуємо насамперед тренерам – Л.Чекалу, П.Свистаку, Ю.Ревесу, П.Ковачу.

Заслужив ім’я у фехтуванні п’ятикратний чемпіон світу, триразовий срібний призер, учасник трьох Олімпіад (двічі здобував «срібло») В.Станкович. Гідним продовжувачем нелегкої й відповідальної справи – розвитку олімпійської перспективи у фехтуванні – стала В.Титова (двічі виходила до фіналу в чемпіонаті СРСР серед дівчат, ставала чемпіонкою Центральної ради «Динамо», кількаразовою чемпіонкою і призеркою України серед дівчат, дворазовою призеркою Європи). 1991 р. приніс їй перемогу в чемпіонаті світу серед юніорок. В Олімпійських іграх в Атланті (1996 р.) здобула 13 місце. Наставник Вікторії — заслужений тренер України В.Герей. За його сприяння створено й відому нині закарпатську фехтувальну школу, яка входить у топ-5 провідних в Україні, до того ж зумів підготувати майже 40 майстрів спорту, серед яких із 2006-го – і його донька Юліанна. Звання майстра спорту міжнародного класу разом із В.Титовою отримав і С.Горецький. До слова, його син, теж Сергій, має успіхи як на загальноукраїнському, так і міжнародному рівнях.

Нині основну місію щодо розвитку фехтування в краї виконує заслужений тренер України, старший тренер збірної команди Закарпаття А.Герей. І його син Анатолій має всі шанси тепер успішно виступити на Олімпіаді в Бразилії.

В історію фехтування вписане ім’я ще одного майстра спорту – Е.Яцика, котрий у 1990 та 2000 рр. брав участь у змаганнях українського й міжнародного рівнів, а на першості світу в командному заліку, захищаючи збірну юніорів України, був третім.

«До рівня майстрів спорту виросли Д.Петрус (1999), О.Петров (2001), Д.Нікітін (2003), О.Головнич (2004), В.Крилов (2007), Н.Калініна (2008). Слід також виділити інших майстрів спорту: призерку світової першості, володарку Кубка України К.Блохіну, членів юніорської збірної України О.Куценко, сестер А.Рапинець і Х.Рапинець, І.Мадяр», — зазначено у вищезгаданій книжці «Розвиток спорту на Закарпатті в незалежній Україні (1991–2011)».

Перспективних дітей-спортсменів готують у спортивній школі місцевого осередку товариства «Динамо», а також на базі НВК «Гармонія» (Ужгород), яка знаходиться в мікрорайоні Доманинці й функціонує з 2011 р. як школа фехтування європейського зразка. Отож залишається сподіватися, що досягнень тільки більшатиме.

Мирослава ГАРАЗДІЙ, Obolok

 

 

 

obolok.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *