Анонси

В Ужгороді відбувся традиційний шаховий турнір пам’яті Аркадія ТокарєваПереглядів: 539 | 2016.10.04 13:14

Закарпатським шахістам середнього і старшого поколінь ім’я Аркадія Токарєва добре знайоме.

%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d1%82%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%94%d0%b2-1

В історію крайової шахівниці колишній капітан-фронтовик увійшов не завдяки своїм високим спортивним титулам чи нагородам. Скоріше, навпаки, він був простим любителем-першорозрядником, який ніколи не входив до еліти ужгородських шахістів і не посідав високих місць у турнірах. Військовий ветеран обрав собі іншу дорогу – виховання юних шахістів. І ось на цій стезі Аркадій Токарєв сягнув значних творчих висот і по праву займає почесне місце в галереї найкращих шахістів Закарпаття. У далеких 60-х роках минулого століття через контузію, отриману на фронті Великої Вітчизняної, він уже не міг повноцінно працювати. А оскільки дуже любив шахи, влаштувався керівником шахового гуртка ужгородського Палацу піонерів. Саме тут у Аркадія Петровича несподівано відкрилися неабиякі педагогічні якості, які він наполегливо почав реалізовувати в роботі зі своїми юними вихованцями. У нового наставника не було ані вищої педагогічної, ані спеціальної шахової освіти. Але він володів двома безцінними душевними дарами: дуже любив дітей і надзвичайно відповідально ставився до своєї роботи. Тому не дивно, що його вихованців, немов магнітом, притягувало до давньої мудрої гри. Невгамовний тренер скрізь їздив зі своїми учнями, опікував їх, немов кошенят, і радів кожному їхньому успіху.

А вони настали, і досить швидко. На початку 70-х років ціла плеяда вихованців Аркадія Токарєва, немов нестримна монголо-татарська орда, вирвалася на оперативний простір закарпатської шахівниці й почала змітати всіх на своєму шляху, посідаючи в найпрестижніших турнірах провідні місця. Саме з-під крила Аркадія Петровича вийшли такі відомі спортсмени, як міжнародні майстри Юрій Довжик, Олег Боричев, Богдан Боршош, майстер ФІДЕ Василь Прокопишин, кандидати в майстри Віктор Токарчик, Михайло Бемак, Аркадій Ворович, Юрій Деяк, Віктор Шталь, першорозрядниці, екс-чемпіонки області Галина Вінничук, Ріта Розенбаум та інші.

Навіть в останні роки життя, коли у військового ветерани були проблеми зі здоров’ям, він не полишав улюбленої справи й продовжував займатися з дітьми в Ужгородському ЖЕКу №5. У 1998-му натхненний шаховий наставник у 75 літ пішов із життя, залишивши по собі десятки талановитих учнів, безліч добрих справ і теплі спогади.

%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be-%d1%82%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%94%d0%b2-4

Вдячні вихованці Аркадія Токарєва зберігають пам’ять про людину, яка дала їм путівку в шахове життя. Починаючи з 2006-го, в Ужгороді щороку проводяться меморіальні турніри зі вшанування його пам’яті. Приємно, що цієї благородної справи приєднався і син Аркадія Петровича, відомий у колишньому спортсмен, гравець футбольної команди «Говерла» Ужгород Петро Токарєв, який організаційно та фінансово сприяє керівникам федерації у проведенні меморіального турніру.

Цьогорічний токарєвський меморіал відбувся 2 жовтня в СЦД «Ювентус». Компанія підібралася досить солідна: серед 35 гравців – міжнародний майстер,майстер ФІДЕ, 15 провідних кандидатів в майстри. Приємно, що на турнір взагалі-то міського значення завітали і спортсмени з сусідніх Мукачева, Берегова та Чопа. Найпотужнішу гру в турнірі продемонстрував перспективний ужгородський кмс Михайло Балога. Уже після шостого туру Михайло на ціле очко випереджав усіх конкурентів. В останній партії для перемоги в турнірі йому достатньо було здобути нічию, і він цього легко домігся. У підсумку в активі переможця 6 очок із семи можливих і переконливе перше місце в меморіалі. Цікаво, що в молодого шахіста це вже третій успіх поспіль. Навесні він став чемпіоном обласного центру з класичних шахів, на початку вересня переміг у чемпіонаті Закарпаття з блискавичної гри, і ось третя підкорена спортивна висота. Тож сподіваймося на подальший прогрес талановитого шахіста.

Другий приз дістався ще одному фавориту, Юрію Ісаку, який переміг у принциповому двобої за друге місце міжнародного майстра Віктора Бунду. А от у боротьбі за третю сходинку турнірної таблиці була справжня «заруба». Одразу п’ятеро спортсменів фінішували з 5 очками – Василь Гуйван, Аркадій Ворович, Степан Стерчо, Олександр Подгорнов та Ольга Юшко. Найвищий коефіцієнт віддав «бронзу» мукачівцю Василю Гуйвану.

Конкурували за турнірні призи і ветерани, старші за 60 років. До трійки найсильніших серед «аксакалів» увійшли Аркадій Ворович, Степан Стерчо та Володимир Артамонов. В інших номінаціях призи також отримали: серед жінок – Ольга Юшко, школярів – Дмитро Овчаренко, представників «Інваспорту» – Олексій Дьордяй, а також найстарший учасник змагання – 82-річний мукачівець Тіберій Прібек.

Відмінній організації меморіального турніру слід завдячувати голові міської шахової федерації та головному судді змагання Семену Найгебаверу.

Аркадій ВОРОВИЧ

На фото: переможці турніру (зліва направо): Василь Гуйван, Михайло Балога та Юрій Ісак.

 

obolok.com.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *